EVENTS CALENDAR
RESULTS
WHAT IS CANIX?
RACE ENTRY/PAYMENT SHOP
flags+


Code key:
DNS Did Not Start, RET Retired, DNF Did Not Finish, DSQ Disqualified

Click on points to see the Championship Table or the code alongside names below below for more information.

Race Results

Event: CaniX Summer Splash combined
Venue: Cotswold Water Parks, Nr Cirencester, Glos
Date: 29+30 July 2017
Distance: 3km + 2km
Money raised at event:
Money raised individually:
Event photos: TBC
Event sponsors: SPONSORS

Male - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 B Robinson 1 07:59.74 66 1 07:56.19 66 00:15:56
2 N Clinton 2 08:32.67 57 2 08:02.84 57 00:16:36
3 P Waclawek 3 11:48.38 49 5 12:22.91 36 00:24:11
4 B Marston 4 12:10.26 42 4 12:22.07 42 00:24:32
5 E Bath 5 12:25.93 36 6 13:04.42 31 00:25:30
6 M Sowerbutts 6 15:21.10 31 7 13:51.58 27 00:29:13
7 J Macrae - - - 3 10:58.12 49 -
Female - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 S Pepper 1 09:48.59 66 1 10:06.50 66 00:19:55
2 D Devereau 2 12:41.41 57 3 12:29.82 49 00:25:11
3 L Fennell 3 14:27.82 49 6 14:45.18 31 00:29:13
4 L Brook 4 14:44.00 42 5 14:44.98 36 00:29:29
5 A Parrott 6 16:38.26 31 4 14:36.48 42 00:31:14
6 L Rees 5 15:41.94 36 8 16:09.88 23 00:31:52
7 G Fronda 10 22:42.82 17 11 18:10.46 14 00:40:53
8 L Robinson 9 20:41.43 20 12 20:34.59 12 00:41:16
9 L Sykes - - - 2 12:29.08 57 -
10 J Austin - - - 7 14:54.64 27 -
11 K Stone - - - 9 16:25.57 20 -
12 E Thomas 7 16:57.85 27 - - - -
13 S Farmer 8 17:07.26 23 - - - -
14 J Webber - - - 10 18:03.83 17 -
15 D Bishell - - - 13 24:12.00 10 -
N/A S Bird 11 DNS DNS - - - -
N/A S Bird - - - 14 DNS DNS -
N/A E Davies - - - 15 DNS DNS -
Masters Male - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 J Pascoe 1 08:58.09 66 1 09:04.06 66 00:18:02
2 D Bird 2 11:08.28 57 2 10:50.31 57 00:21:58
3 J Parrott 3 12:38.64 49 4 13:11.59 42 00:25:51
4 K Read - - - 3 11:30.11 49 -
5 S Megit 4 14:35.75 42 - - - -
N/A D Murphy - - - 5 DNS DNS -
Masters Female - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 L Pettitt 1 10:48.87 66 1 11:19.53 66 00:22:09
2 N Shaylor 5 14:16.81 36 2 11:56.92 57 00:26:14
3 L Callaghan 2 12:17.35 57 3 14:38.79 49 00:26:56
4 J Ebbrell 3 13:08.39 49 5 15:44.73 36 00:28:53
5 B Temple-thurston 4 14:06.37 42 4 15:01.54 42 00:29:08
6 S Benion - - - 6 16:47.03 31 -
Veteran Male - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Robinson 1 10:38.85 66 1 10:32.13 66 00:21:11
2 M Mazzucca 2 10:50.14 57 2 10:58.36 57 00:21:48
3 S Lewis 3 11:40.69 49 3 11:38.30 49 00:23:19
4 P Smith 4 12:32.17 42 4 12:24.07 42 00:24:56
5 I Bath 5 12:44.17 36 5 12:38.40 36 00:25:22
6 P Methven 6 12:57.75 31 6 13:39.46 31 00:26:37
7 R Cook 7 14:03.53 27 7 13:43.69 27 00:27:48
8 G Symons 8 14:34.24 23 8 14:42.83 23 00:29:17
9 S Bienkowski 9 14:37.35 20 - - - -
10 D Ebbrell - - - 9 17:32.97 20 -
N/A S Bienkowski - - - 10 DNS DNS -
Veteran Female - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 T Smith 1 12:51.77 66 1 13:50.51 66 00:26:43
2 B Morris 2 14:03.09 57 2 14:38.55 57 00:28:42
3 B Hancock 3 16:05.50 49 3 15:49.29 49 00:31:55
4 D Newton 5 18:04.79 36 4 18:34.47 42 00:36:39
5 Y Grayson 4 17:26.61 42 - - - -
6 S Britnell 6 20:39.14 31 - - - -
N/A K Davies 7 DNS DNS - - - -
N/A K Davies - - - 5 DNS DNS -
N/A Y Grayson - - - 6 RET RET -
Male - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
2 H Clark 3 10:13.00 49 2 09:47.54 57 00:20:01
3 M Zikking 2 10:10.58 57 3 10:02.56 49 00:20:14
4 D Litchfield 4 14:03.87 42 4 13:41.92 42 00:27:46
5 P Kalinauckas 5 15:59.16 36 5 15:05.89 36 00:31:05
6 S Mitchell 6 18:01.83 31 6 17:41.51 31 00:35:44
7 C Reade 1 09:22.46 66 - - - -
8 C Reade - - - 1 09:30.25 66 -
Female - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 C Spencer 1 10:53.71 66 1 10:48.93 66 00:21:43
2 A Whiteside 2 12:34.81 57 3 12:07.56 49 00:24:43
3 A Dyson 3 12:40.41 49 4 12:54.08 42 00:25:34
4 C Ansell 4 13:40.00 42 5 13:17.35 36 00:26:57
5 S Clark 5 14:32.51 36 7 15:12.75 27 00:29:46
6 T Langdale 6 15:11.66 31 6 14:42.04 31 00:29:54
7 F Lampkin 7 16:32.04 27 9 17:53.09 20 00:34:25
8 J Manley 8 17:28.82 23 8 17:28.60 23 00:34:58
9 S Layzell - - - 2 11:03.25 57 -
Junior Male and Female - 1 dog (11-14)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Temple-thurston 2 08:22.17 57 1 07:32.90 66 00:15:55
2 H Watson 1 08:11.43 66 2 08:15.25 57 00:16:26
3 K Parrott 3 09:03.80 49 3 08:52.91 49 00:17:57
4 H Agar - - - 4 08:56.56 42 -
5 L Agar 4 09:55.63 42 - - - -
Cubs Male and Female - 1 dog (7-10)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 E Instone 1 08:42.24 66 1 08:11.16 66 00:16:53
2 E Darlington 4 09:43.79 42 2 08:31.46 57 00:18:15
3 R Bird 2 09:05.21 57 3 09:23.29 49 00:18:28
4 G Crook 3 09:43.78 49 4 11:55.00 42 00:21:39
Have-a-go Male and Female (15+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time