EVENTS CALENDAR
RESULTS
WHAT IS CANIX?
RACE ENTRY/PAYMENT SHOP
flags+


Code key:
DNS Did Not Start, RET Retired, DNF Did Not Finish, DSQ Disqualified

Click on points to see the Championship Table or the code alongside names below below for more information.

Race Results

Event: Westonbirt CaniX combined
Venue: Westonbirt Arboretum, Tetbury, Gloucestershire
Date: 5+6 March 2022
Distance: 5km / 2km
Money raised at event:
Money raised individually:
Event photos: TBC
Event sponsors: SPONSORS

Male - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 B Robinson 1 15:01.06 66 1 14:25.69 66 00:29:27
2 C Reade 2 16:20.02 57 2 16:55.29 57 00:33:15
3 L Yeates 3 20:49.27 49 3 20:24.80 49 00:41:14
4 P Teklinski 4 20:47.60 42 - - - -
Female - 1 dog (15-39)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Bailey 1 17:50.42 66 1 19:22.63 66 00:37:13
2 H Lovedee-turner 3 21:23.69 49 2 20:26.58 57 00:41:51
3 L Vause 4 21:47.44 42 4 22:09.12 42 00:43:56
4 H Corlett 5 22:52.22 36 3 21:32.99 49 00:44:25
5 E Gelipter 2 20:53.68 57 8 23:50.42 23 00:44:44
6 K Nixon 6 23:11.88 31 6 22:34.79 31 00:45:47
7 T Hamer 7 26:01.12 27 11 28:36.31 14 00:54:37
8 R Hartland - - - 5 22:15.36 36 -
9 L Meech - - - 7 22:40.59 27 -
10 H Reynolds 8 26:12.86 23 - - - -
11 S Coates - - - 9 26:38.57 20 -
12 J Minter - - - 10 26:39.67 17 -
13 L Wilson 9 31:30.35 20 - - - -
14 K Walker 10 32:20.27 17 - - - -
15 C Davison 11 32:27.69 14 - - - -
16 J Parker - - - 12 33:03.45 12 -
17 B Fletcher - - - 13 33:06.69 10 -
18 C Hands - - - 14 36:03.05 8 -
19 K Brown 12 36:58.20 12 - - - -
N/A V Dauncey - - - 0 0 -
N/A C Hands 0 0 - - - -
N/A M Farrow 0 0 - - - -
N/A A Darton 0 0 - - - -
Masters Male - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
Masters Female - 1 dog (40-49)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 A Roberts 1 21:13.79 66 1 20:48.01 66 00:42:02
2 L Lawrie-meddins 2 21:55.12 57 2 22:06.52 57 00:44:02
3 E Wife 4 24:42.99 42 3 24:33.92 49 00:49:17
4 B Smith 6 28:58.30 31 5 28:35.72 36 00:57:34
5 L Brook 8 29:58.62 23 4 28:20.54 42 00:58:20
6 E Wollacott 10 32:03.86 17 6 30:24.69 31 01:02:29
7 D Heywood 3 22:59.00 49 - - - -
8 P Tester 5 26:39.01 36 - - - -
9 P Macdonald 7 29:54.26 27 - - - -
10 H Soper - - - 7 31:15.30 27 -
11 A Eames 9 31:31.60 20 - - - -
12 T Duddy 11 35:31.80 14 - - - -
13 J Penther 12 36:43.69 12 - - - -
14 C Radtke 13 37:52.73 10 - - - -
15 S Younger 14 42:11.93 8 - - - -
N/A S Younger - - - 0 0 -
N/A E Sclater 0 0 - - - -
Veteran Male - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Robinson 1 18:12.87 66 1 17:41.16 66 00:35:54
2 P Bull 2 23:56.40 57 3 23:06.27 49 00:47:02
3 M Wilkins 3 24:15.11 49 4 24:29.13 42 00:48:44
4 S Lewis 4 25:05.63 42 5 24:57.85 36 00:50:04
5 A Johnson 5 25:28.31 36 6 25:36.48 31 00:51:04
6 S Bienkowski 6 27:56.90 31 9 29:21.14 20 00:57:18
7 M Lane 7 29:58.44 27 8 28:54.49 23 00:58:52
8 P Walker 8 35:50.87 23 11 32:43.41 14 01:08:34
9 J Mather - - - 2 21:58.04 57 -
10 L Ward - - - 7 26:15.02 27 -
11 R Harold - - - 10 30:42.48 17 -
12 S Slade 9 36:57.36 20 - - - -
N/A J Pascoe 0 0 - - - -
N/A R Harold 0 0 - - - -
N/A J Pascoe - - - 0 0 -
Veteran Female - 1 dog (50+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 B Morris 1 22:44.52 66 1 23:10.07 66 00:45:55
2 S Round 2 23:38.63 57 3 24:04.05 49 00:47:43
3 N Shaylor 3 24:25.05 49 2 23:59.35 57 00:48:24
4 M Plumb 5 29:47.94 36 5 28:44.62 36 00:58:33
5 L Christen 6 30:07.95 31 8 30:32.10 23 01:00:40
6 L Smith 8 31:49.31 23 7 30:23.04 27 01:02:12
7 N Bull 4 29:42.45 42 10 32:45.55 17 01:02:28
8 A Corbet 9 33:19.56 20 12 33:41.38 12 01:07:01
9 S Johnson 11 34:51.21 14 11 33:16.49 14 01:08:07
10 C Pole 14 39:13.85 8 13 38:40.72 10 01:17:55
11 T Aston 15 40:55.03 6 14 39:18.76 8 01:20:14
12 J Miller - - - 4 26:20.25 42 -
13 E Marsden - - - 6 30:22.34 31 -
14 S Loaring 7 30:29.34 27 - - - -
15 A Harold - - - 9 30:50.62 20 -
16 M Shardlow 10 34:09.30 17 - - - -
17 M Stott 12 35:18.32 12 - - - -
18 J Guy 13 35:22.69 10 - - - -
19 L Walker 16 44:00.75 5 - - - -
N/A M Stott - - - 0 0 -
N/A A Harold 0 0 - - - -
Male - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
Female - 2 dog (17+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 J Davies 1 22:34.07 66 1 22:30.89 66 00:45:05
2 A Whiteside 2 27:09.37 57 3 26:50.67 49 00:54:00
3 H Pettitt 3 28:31.26 49 2 25:54.13 57 00:54:25
4 E Thomas 4 29:33.02 42 4 29:08.30 42 00:58:41
5 S Elliott - - - 5 30:27.54 36 -
N/A H Lewis 0 0 - - - -
N/A T Wheatley - - - 0 0 -
Junior Male and Female - 1 dog (11-14)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 M Powell 1 05:13.88 66 1 04:57.82 66 00:10:12
2 X Meddins 2 05:35.58 57 2 05:26.69 57 00:11:03
3 H Meddins 3 06:44.11 49 3 06:25.34 49 00:13:09
4 G Taylor 4 06:58.11 42 4 06:25.41 42 00:13:23
5 B Lane 5 09:36.11 36 5 09:19.08 36 00:18:55
Cubs Male and Female - 1 dog (7-10)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
1 D O'Donnell 1 06:29.62 66 1 06:16.81 66 00:12:47
2 M Wells 2 07:01.70 57 2 06:25.21 57 00:13:27
3 A Robinson 3 08:19.79 49 3 07:25.18 49 00:15:45
Have-a-go Male and Female (15+)
Place
Class/name Day 1 Place Time Points Day 2 Place Time Points Total Time
N/A C Sewell N/A 10:10.13 N/A N/A 09:12.78 N/A 00:19:23
N/A A Buckingham - - - N/A 05:59.64 N/A -
N/A N Lander - - - N/A 07:38.49 N/A -
N/A S Coles N/A 12:37.87 N/A - - - -
N/A M Hannah N/A 12:48.93 N/A - - - -
N/A C Vause N/A N/A - - - -
N/A S Coles - - - N/A N/A -
N/A M Lambert - - - N/A N/A -